Homo Inquietus

„Homo Inquietus. Człowiek niespokojny”

W księgarniach pojawiła się książka „Homo Inquietus. Człowiek niespokojny”, w której opublikowano wiele tekstów ofiarowanych twórcy systemu HI, profesorowi Stefanowi Symotiukowi.

W księdze znaleźć można teksty polemiczne z esejem na temat „teorii człowieka niespokojnego”, są również publikacje nawiązujące pośrednio do systemu. Wśród autorów tekstów znaleźli się m. in. Jadwiga Mizińska, Sabina Magierska, Andrzej Zachariasz, Anna Żuk, Tadeusz Szkołut, Jacek Paśniczek, Zdzisław Cackowski.

Wybrane tytuły artykułów:
– „Homo inquietus – człowiek jako eksplozja kreatywności”
– „Pasjonaryzm – rzecz o szturmowaniu granic. Filozofia nowa Stefana Symotiuka. Próba interpretacji”
– „Utopia jako formuła realizacji dziejów. Homo Inquietus a wizja społeczeństwa pasjonarnego”
– „O Mędrcu, Księdze i mądrości. Przyczynek do rozważań o istocie filozofii”

Gorąco polecamy wszystkim chcącym bliżej poznać teorię „człowieka niespokojnego”, miłośnikom filozofii i antropologii kulturowej.

W Warszawie księgę można nabyć np. w Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa
, ul. Krakowskie Przedmieście 7 lub zamówić przez internet.

„Teoria „człowieka niespokojnego” jest antropologią o segmentach: biologicznym, psychologicznym i kulturowym. Poza konceptem „natury praludzkiej” oraz „preludzkiej” obejmuje status „człowieka historycznego” i prognozuje przyszłość ludzkości. TCN nie pojmuje „niespokojności” jako leku (jak u Kierkrgaarda), ale jako „nadmiar energii i mocy”, którego człowiek nie może zrealizować. nie ma tu „woli mocy” jako celu, lecz rozwiązanie „kłopotu z mocą”. Jest w pewnej analogii do dywizji „dionizyjskośi” Nietzchego i Ruth Benedict, ale ma mocniejsze ugruntowanie w etologii zwierząt i jest bardziej precyzyjna i sytemowa w opisie aspektów „nadenergii”. Jest też w pewnej zależności z koncepcją „człowieka anatelicznego” (przekraczającego cele) Andrzeja Zachariasza”.

HOMO INQUIETUS CZŁOWIEK NIESPOKOJNY
Wydawnictwo: WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ
ISBN: 9788322729748 (9788322729748)

homo-inquietus-okladka

%d blogerów lubi to: